Koszyk 0
0.00

Blog

Dieta 1000 kalorii


Chęć odchudzania sprawia, że wiele osób decyduje się na bardzo ciekawe rozwiązania w tym zakresie. Jedną z bardziej efektywnych diet jest dieta 1000 kalorii, która choć dość przydatna, wymaga jednak od nas nieco zachodu. Przed jej rozpoczęciem powinniśmy jednak odwiedzić lekarza rodzinnego, by wykluczyć ryzyka związane z przejściem na taki tryb odżywiania.

Dieta 1000 kalorii opiera się na nieprzekraczaniu dziennego limitu spożycia kalorii. Dzięki temu nasz organizm ma ich niedobór i musi spalać tkankę tłuszczową. Zdrowa osoba może potrzebować na przykład 2500 – 3000 kalorii dziennie, więc ograniczenie ich podaży do 1000 dziennie sprawia, że niedobór jest dość duży. Jednocześnie zadaniem tej diety jest zapewnienie wszystkich niezbędnych organizmowi witamin i minerałów tak, by nie zwiększać ryzyka chorób.

Rozpoczynając dietę musimy zapoznać się z jej harmonogramem. Bo tak naprawdę od chwili podjęcia decyzji o korzystaniu z niej, będziemy żyć według określonego schematu. W ciągu każdego dnia powinniśmy spożywać 5 posiłków:

śniadanie – 200 kalorii
drugie śniadanie – 150 kalorii
obiad – 350 kalorii
podwieczorek – 100 kalorii
kolacja – 200 kalorii

Warto też wspomnieć o tym, że ostatni posiłek nie powinien być spożywany po godzinie dziewiętnastej. Wskazane jest również lekkie zwiększenie ilości ruchu, jednak nie do tego stopnia, by organizm bardzo męczyć. Dobrym rozwiązaniem jest przeciąganie się i samodzielne ćwiczenia w domu czy półgodzinny spacer każdego dnia. Dzięki temu nieco zwiększymy spalanie kalorii jednocześnie nie męcząc się zbytnio.

Jak w przypadku każdej diety, tak i tu, dopuszczalne i zabronione są określone produkty. Warto zwiększyć spożycie wody – na przykład szklanka przed każdym posiłkiem – dzięki czemu nasz organizm będzie szybciej odczuwał sytość. Woda działa jednocześnie jako narzędzie oczyszczające organizm z toksyn. Właściwie bez ograniczeń możemy spożywać warzywa i owoce, jednak wskazane są raczej te pierwsze. Owoce często są bardziej kaloryczne, ponieważ zawierają więcej cukrów. Osoby stosujące dietę 1000 kalorii powinny też zwiększyć spożycie chudych wędlin, mięsa z kurczaka (ale bez skórki!) czy też odtłuszczonych produktów mlecznych. Zdecydowanie nie jest wskazane spożywanie tłustych ryb i mięsa, słodyczy czy też żółtego sera. Nie powinniśmy też pić alkoholu ani wykorzystywać dużych ilości soli i ostrych przypraw.

Stosowanie diety 1000 kalorii jest w stanie zapewnić nam zrzucenie 1 kilograma tygodniowo, a w przypadku niektórych osób ilość ta może być jednak jeszcze większa. Wszystko zależy od indywidualnego działania organizmu. Stosowanie tego rozwiązania przez czas dłuższy niż jeden miesiąc powinno być jednak konsultowane z lekarzem lub dietetykiem. Musimy też pamiętać, że diety nie możemy przerwać i powrócić od razu do jedzenia mnóstwa słodyczy czy tłustych produktów mięsnych. Wtedy szybko zadziała efekt jojo i nasze efekty zniknął po kolejnych kilku tygodniach.