Koszyk 0
0.00

Blog

Dieta dukana


Otyłość to bardzo duży problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Nic więc dziwnego, że zarówno dietetycy jak i lekarze prześcigają się w tworzeniu wciąż nowych diet. Hitem ostatnich lat jest dieta Dukana. Twórca tej innowacyjnej kuracji dr. Pierre Dukan jest francuskim lekarzem od ponad 30 lat specjalizującym się w dietetyce i walce z otyłością. Jest też autorem wielu książek, w których porusza temat odchudzania i zdrowego odżywiania. Dieta Dukana jest według jej twórcy niezwykle skuteczna i bezpieczna. Rygorystycznie przestrzegana działa również na te osoby, które stosujące inne, nawet restrykcyjne diety, nie były w stanie schudnąć. Co więcej osoby przestrzegające zasad nie muszą się obawiać tak frustrującego i znienawidzonego efektu jojo czyli natychmiastowego wzrostu wagi po zakończeniu diety. Mają więc realną szansę na utrzymanie upragnionej sylwetki do końca życia.

Dieta Dukana jest dietą proteinową i składa się z czterech faz.
Pierwsza to faza protal I czyli faza ataku. To stadium diety pozwala bardzo szybko stracić nadmierne kilogramy. Faza ta działa jak diety proteinowe w proszku jest jednak bardziej bezpieczna. Nie jest też tak monotonna. Etap ten trwa kilka dni(średnio 5)i daje szansę zrzucić od kilku do kilkunastu nawet kilogramów. W okresie tym dozwolone jest jedzenie tylko i wyłącznie białek w różnej postaci.

Druga faza czyli protal II nazywana bywa fazą naprzemiennego rytmu utraty wagi i polega na naprzemiennym jedzeniu czystych protein z warzywami. Czas trwania tego etapu to tydzień na każdy kilogram utraconej wagi.
Trzecia faza to kuracja utrwalająca wagę. Trwa ona 10 dni na każdy utracony kilogram. W okresie tym można jeść białko, warzywa, jedną porcję owoców dziennie, jedną porcję sera dziennie, pieczywo pełnoziarniste oraz dwie porcje tygodniowo skrobi.

Czwarta faza to ostateczna stabilizacja czyli ścisły protal w jeden dzień(najlepiej ten sam w każdym tygodniu) plus codzienne spożywanie 3 łyżek otrąb owsianych przez całe życie.

W trakcie trwania diety Dukana należy wypijać codziennie co najmniej półtora litra płynów. Konieczne też jest spożywanie otrąb owsianych. W okresie tracenia na wadze zabronione jest spożywanie cukru oraz wskazane jest ograniczenie soli, ponieważ to właśnie sól wiąże wodę w tkankach, a to utrudnia odchudzanie. Można za to do woli używać przypraw ziołowych.

Dieta Dukana jest dietą bezpieczną z tym, że osoby chorujące na nerki powinny przed jej zastosowaniem poradzić się lekarza.