Koszyk 0
0.00

Blog

Dieta kopenhaska


Dieta kopenhaska należy do najlepiej znanych diet. Powstała na długo przed dietą Dukana i przez wiele lat była ostatnią deską ratunku dla osób, które chciały naprawdę szybko i spektakularnie schudnąć.
Dieta trwa trzynaście dni. W tym czasie można schudnąć nawet 5-6 kilogramów (rekordziści chudną więcej), jak to możliwe i czy ten efekt da się utrzymać po zakończeniu diety?

Na czym polega dieta kopenhaska?
Podczas diety musisz ściśle przestrzegać planu posiłków, każdego dnia stosując się do niskokalorycznego jadłospisu. Jednak nie jest to typowa dieta polegająca na ograniczaniu kalorii tak, jak na przykład dieta 1000 kcal. Bardzo ważne jest, by przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Oto one:

1. Dieta trwa trzynaście dni. Nie wolno jej skracać ani wydłużać. Jeśli przejdziesz przez cały plan, jego ponowienie będzie możliwe dopiero po dwóch latach – częstsze wprowadzanie tak radykalnego jadłospisu może rozregulować przemianę materii. Z drugiej strony przerwanie diety przed czasem oznacza, że jej efekty będą właściwie zerowe.

2. Dieta kopenhaska to nie tylko pilnowanie kalorii, ale dokładne stosowanie się do planu posiłków. Jeśli nie przestrzegasz wyznaczonych godzin jedzenia posiłków, wprowadzasz dodatkowe produkty lub zamienniki to dietę należy uznać za przerwaną. Jeśli przerwiesz dietę w ciągu pierwszych sześciu dni jej trwania, możesz podjąć kolejną próbę po trzech miesiącach. Jeśli chwila słabości zdarzy ci się później, nie ma zmiłuj – musisz poczekać rok.

3. Podczas diety jesz trzy posiłki. Śniadanie zjadasz tuż po wstaniu z łóżka, obiad między 12 a 14, a kolację przed godziną 18.

4. Każdego dnia jesz ściśle określone dania, możesz jednak zamieniać obiad z kolację.

5. Poza posiłkami uwzględnionymi w diecie możesz bez ograniczeń pić niegazowaną wodę mineralną i zieloną herbatę, absolutnie zabronione są natomiast wszelkiego typu soki oraz napoje alkoholowe.

Jakie efekty osiągniesz w ten sposób?
Rekordzistom dieta kopenhaska pozwala stracić aż do 10 i więcej kilogramów, jednak tak spektakularne efekty zdarzają się tylko u osób z bardzo duża nadwagą, a nawet otyłością.

Na diecie kopenhaskiej przeciętnie chudnie się od 5 do 6 kilogramów. Co ważne, dieta ta sprawia, że po jej zakończeniu ma się nieco inne nawyki żywieniowe. Najważniejsza zmiana przejawia się znacznym zmniejszeniem apetytu na słodycze, łatwiej też odmówić sobie podjadania późno w nocy, co na pewno przełoży się na podtrzymanie efektów diety.

Po diecie pojawia się też pewien, bardzo korzystny, mechanizm psychologiczny: chudnięcie według diety kopenhaskiej wymaga dużo wysiłku i odmawiania sobie przyjemności, więc sukces kosztuje bardzo dużo wyrzeczeń. Mając to na uwadze, wiele osób jest w stanie utrzymać efekty diety, a nawet odchudzać się dalej, tyle że już według innych planów.