Basket 0
0.00

Blog

Dieta wrzodowa


Dieta to nie tylko sposób na skuteczne odchudzanie. Niektóre diety zostały stworzone z myślą o leczeniu lub zapobieganiu różnych schorzeń. Przykładem takiej diety jest dieta wrzodowa. Jak nazwa sugeruje dieta ta ma zapobiegać wrzodom. Wrzód jest to miejsce uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, które sięga aż do warstwy mięśniowej organu. Jest to to choroba ciężka i przewlekła i nie leczona może mieć poważne powikłania.

Najczęstszą przyczyną wrzodów jest nieodpowiednia dieta, dlatego stosując odpowiednie menu możemy zapobiegać tej chorobie. W diecie wrzodowej najistotniejsze jest wyeliminowanie lub ograniczenie produktów zwiększających wydzielanie soku żołądkowego. Do takich produktów zalicza się np.: napoje gazowane, alkohol czy mocna herbata. Dieta powinna być oparta przede wszystkim na produktach białkowych i węglowodanowych. Posiłki powinno się spożywać co 3 -4 godzinny i jeść co najmniej 5 posiłków dziennie czyli lepiej więcej, ale po mniej niż mniej, ale dużo.

W trakcie jedzenia trzeba jeść powoli dokładnie wszystko przeżuwając poza tym temperatura posiłków nie może być ani zbyt wysoka ani zbyt niska ostre przyprawy jak czosnek, pieprz czy sól również nie są wskazane. Dieta antywrzodowa musi być również pełnowartościowa czyli należy jeść produkty ze wszystkich grup ( mleczne, chude mięso ryby itp. ). Dietetycy podkreślają również, aby ostatni posiłek jeść bezpośrednio przed snem.

Dieta wrzodowa produkty wskazane:

– chude mięso, drób i ryby
– pieczywo pszenne, jasne
– ryż, płatki kukurydziane/owsiane, kasza manna
– ziemniaki, zielona sałata, marchew
– mleko i jego przetwory
– słaba herbata ( mięta )
– jabłka, truskawki
– jajka na miękko, omlet itp.

Dieta wrzodowa produkty niewskazane:

– grube kasze, mąki i pieczywa razowe, grube makarony naleśniki, pieczywo świeże
– przekwaszone mleko, kefiry i kwaśne jogurty oraz kwaśna śmietana
– tłuste potrawy np. tłuste mięso, tłuste ryby
– fast foody
– kapusta, rzodkiew, papryka, szczaw, cebula, grzyby, ogórki, rzepa
– śliwki, gruszki, czereśnie i wszystkie suszone oraz surowe owoce
– groch, bób, fasola
– zupy na wywarach z mięsa
– mocna herbata, kawa, napoje gazowane i napoje alkoholowe
– pączki, torty, czekolada, kakao i inne słodycze zawierające tłuszcz
– orzechy
Dieta ta prawidłowo przestrzegana zapobiega wrzodom. Jednak pozwoli również poprzez odpowiednio dobrane menu utrzymać prawidłową wagę ciała. Dietę warto stosować, ponieważ jak się mówi lepiej zapobiegać niż leczyć.