Koszyk 0
0.00

Blog

Jak powinna wyglądać rehabilitacja?


Rehabilitacja to proces. Powinien on być ciągły i nieprzerwany. Rehabilitacja stanowi nieodłączny element każdego procesu leczniczego. Jest najlepszą drogą do odzyskania funkcji i sprawności, utraconych na skutek choroby, czy też zmian przeciążeniowych i eksploatacyjnych, w wyniku urazu oraz po zabiegu operacyjnym.

Podstawą skutecznego i prawidłowego postępowania fizjoterapeutycznego jest działanie przyczynowe. Dokładne badanie, a także kompleksowe podejście oraz spojrzenie na pacjenta w sposób całościowy pozwala specjalistom znaleźć przyczyny problemu, która jest co ciekawe nierzadko odległa od miejsca głównych symptomów. Postępowanie terapeutyczne skupione dokładnie na źródle dolegliwości, a do tego wsparte środkami doraźnego łagodzenia objawów, jest istotą efektywnej rehabilitacji. Dlatego właśnie w przypadku każdego przyjętego pacjenta program rehabilitacji jest ustalany w sposób indywidualny, a więc w zależności od rodzaju dolegliwości, ogólnego stanu zdrowia a także potrzeb i założonego celu. Dodatkowo, każdy z fizjoterapeutów wykorzystuje w pracy ze swoim pacjentem kompleks metod terapeutycznych zgodnych z aktualnym i najnowszym stanem wiedzy medycznej.

Współpracując z lekarzami tworzy się zespół, w skład którego oprócz fizjoterapeuty i lekarza wchodzi pacjent. Połączenie sił i zamiarów tych wszystkich osób pozwala na osiągnięcie najlepszego i najskuteczniejszego efektu terapeutycznego. W procesie rehabilitacji liczy się zatem na aktywną postawę pacjenta. To właśnie pacjent określa cel, który chce osiągnąć i to od niego w dużej mierze zależy efekt końcowy rehabilitacji.

Kierując się znanym mottem „Bezruch jest chorobą, ruch jest powrotem do zdrowia”  na każdym kroku specjaliści podkreślają korzystne działanie fizjoterapii w problemach zdrowotnych, a szczególnie jej działu leczenia za pomocą szeroko pojętego ruchu.

A więc odpowiednia rehabilitacja pozwala powrócić do zdrowia i cieszyć się możliwością normalnego funkcjonowania. Warto w nią zainwestować!

Źródło – Kaśmin – rehabilitacja mazowieckie