Koszyk 0
0.00

Blog

Kiedy wykonać badanie USG tarczycy?


Badanie USG tarczycy to wyjątkowo prosta i zarazem znakomicie skuteczna procedura, która zrewolucjonizowała diagnozowanie i późniejsze leczenie wszelkich problemów z tarczycą. Jest ono tak skuteczne i cenione ze względu na charakter organu, który nadaje się idealnie do badania za pomocą ultradźwięków, a także ze względu na łatwość wykonania badania i jego pełną nieinwazyjność.

Wskazania do wykonania badania USG tarczycy

Badanie USG tarczycy najczęściej zleca endokrynolog, czyli lekarz zajmujący się badaniem naszego ciała pod względem wydzielanych w nim hormonów. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania jest stwierdzenie w badaniu krwi, że występuje w niej zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy, czyli mamy do czynienia z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Oba te zjawiska są w różnym stopniu wskazaniem do badania. W znakomitej większości wypadków pierwszym czynnikiem, który powoduje skierowanie na takie badanie, jest wyczucie przez lekarza lub zauważenie przez samego pacjenta rozwoju tak zwanego wola. Jest to patologiczne powiększenie się tarczycy przejawiające się jako obrzęk dolnych partii szyi lub nawet całej okolicy szyi wraz z klatką piersiową.

Cel badania USG tarczycy

Badanie USG tarczycy wykonuje się w celu sprawdzenia, czy w miąższu tarczycy nie rozwijają się guzki. Tarczyca ma postać maleńkich pęcherzyków skupionych w charakterystycznych płatach. Są one zbudowane z jednowarstwowego nabłonka. Kiedy pojawiają się guzy, ich budowa jest wyraźnie różna od reszty płatów i często mogą być wyczuwalne już w czasie badania dotykiem przez lekarza. Badanie USG pozwala na ich dokładną lokalizację i wykonanie biopsji, która z kolei pozwoli na ustalenie, czy są to twory łagodne czy złośliwe. Objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy spowodowane są tym, że guzki nie reagują zazwyczaj na normalne mechanizmy sterowania wydzielaniem gruczołów tarczycy. Oznacza to, że produkują określoną ilość hormonów niezależnie od realnego zapotrzebowania na nie.

USG tarczycy dla pacjentów z Warszawy: http://www.medica2000.com.pl/usg-tarczycy/