Koszyk 0
0.00

Blog

Terapia Gersona i jej najważniejsze założenia


Doktor Max Gerson był zdania, że nowotwór to schorzenie będące wynikiem dużego zaburzenia równowagi sodowo-potasowej w tkankach naszego organizmu. Zaburzenia te miały zdaniem Gersona doprowadzić do autotoksyczności organizmu i jednocześnie ekstremalnych niedoborów ważnych składników odżywczych. Główne założenie Gersona brzmiało, iż rak nie jest chorobą konkretnego organu (np. rak trzustki, kości, płuc itd.), ale schorzeniem, które swym zasięgiem obejmuje cały organizm. To z kolei było jednoznaczne z tym, że skuteczne leczenie raka powinno być de facto leczeniem całego organizmu.

Dieta Gersona – podstawowe informacje
Gerson opracował specjalną dietę do chorych na nowotwory, w której praktycznie nie ma sodu. Zamiast tego dieta dostarcza wiele potasu. Taki rozkład składników odżywczych ma doprowadzić do tego, że metabolizm przyspieszy, a organizm zacznie sprawniej usuwać produkty przemiany materii, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Osoby, które zdecydują się same przetestować kurację Gersona, powinny oczywiście skontaktować się w tej sprawie ze specjalistą. Warto jednak podkreślić, że dieta Gersona bazuje na produktach ekologicznych, które zawierają wiele cennych witamin.

Rola soków w terapii Gersona
To nie przypadek, że dieta Gersona bywa często określana mianem diety sokowej. Jej twórca doszedł do wniosku, że pacjenci powinni wypijać co najmniej 13 szklanek pełnowartościowych soków warzywno-owocowych dziennie. Oczywiście chodzi o soki z najwyższej klasy produktów, świeże, które przygotowano z pomocą wyciskarki. Nie można stosować soków kupionych w sklepie spożywczym. Dozwolone są soki z zielonych części warzyw, marchwiowo-jabłkowe, grejpfrutowe oraz pomarańczowe. Uzupełnieniem soków są trzy wegetariańskie posiłki, w tym także słynna zupa Hipokratesa. Co ciekawe, zgodnie z założeniami diety Gersona nie należy pić wody, która w połączeniu ze świeżymi sokami może przyczynić się do wystąpienia niestrawności.

Lewatywa z kawy
Bardzo ważnym elementem terapii Gersona jest lewatywa z kawy, zaleca się jej przeprowadzenie nawet 3-6 razy dziennie. Także i do przygotowywania wlewów używa się kawy ekologicznej, pełnowartościowej. Według założeń terapii Gersona często powtarzana lewatywa z kawy ma zintensyfikować proces usuwania szkodliwych toksyn z organizmu. To jednak nie wszystko. Systematyczne lewatywy mają prowadzić także do niszczenia guzów nowotworowych.